W poprzednim poście podzieliłam się z Wami planem podróży oraz praktycznymi informacjami. Dzisiaj chciałabym przedstawić miejsca w stolicy Finlandii, które warto zobaczyć. Zapraszam ☺️

Naszą podróż zaczęliśmy od spaceru na Plac Senacki (fiń. Senaatintori), na którym mieści się jedna z najsłynniejszych budowli miasta, mianowicie, Katedra Helsińska (fiń. Helsingin tuomiokirkko). Katedrę luterańską zaprojektował Carl Ludwig Engel, który stał się później głównym projektantem budownictwa publicznego w Finlandii. Do jego dzieł zaliczamy także: wspomniany Plac Senacki, Uniwersytet Helsiński oraz bibliotekę uniwersytecką.
Budowa katedry rozpoczęła się w 1820 roku i trwała ponad 30 lat (niestety architekt nie dożył zakończenia budowy, zmarł w 1840r.). Do 1917 roku (rok odzyskania niepodległości przez Finlandię) katedra nosiła nazwę Nikolainkirkko od imienia cara Rosji- Mikołaja.

Katedra zbudowana jest w stylu neoklasycystycznym, a jej fundamenty narysowane są na stały kształt greckiego krzyża. Majestatyczne granitowe schody prowadzące do świątyni, są miejscem spotkań i hucznych obchodów Nowego Roku. Ciekawostką jest też fakt, że wielu producentów filmowych wykorzystuje katedrę do nagrywania scen „rosyjskich”, a teledysk do utworu fińskiego DJa Darude, zaczyna się właśnie w tym miejscu. Ze schodów rozpościera się piękny widok na panoramę miasta.

Kolejnym punktem wycieczki była hala targowa (fin. Kauppatori), oddalona od Placu Senackiego około 600m. Na tym tradycyjnym XIX- wiecznym targu można zakupić i skosztować wielu fińskich specjałów.
Z placu można wybrać się promem do Twierdzy Fińskiej (fin. Suomenlinna) wpisanej w 1991 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przeprawy odbywają się całorocznie.

Niedaleko targowiska jest „SkyWheel Helsinki” oraz Sobór Uspieński– główna świątynia Fińskiego Kościoła Prawosławnego
(fin. Uspenskin katedraali) wybudowana w 1868r. Nam udało się go zwiedzić tylko z zewnątrz.

Miejscem, które również planowaliśmy odwiedzić był park miejski, Esplanadi, potocznie nazywany Espa.
Park położony jest pomiędzy dwoma ulicami. Wiosną i latem wygląda najpiękniej otoczony bujną roślinnością i wypełniony mieszkańcami, którzy urządzają sobie tam licznie pikniki, często z muzyką na żywo.
W parku znajduję się pomnik Johana Ludviga Runeberga, fińskiego poety i autora hymnu Finlandii.

Spacerują dalej udaliśmy się do wspomnianej w poprzednim poście Fazer Cafe przy Kluuvikatu. Finowie uwielbiają kawę (fin. kahvi) i piją ją w niewyobrażalnych ilościach. Warto podkreślić, że konsumpcja kawy w Finlandii jest największa na świecie. Według International Coffee Organization (ICO ) na jednego mieszkańca przypada ponad 12 kg kawy na rok. Typowy dzień w pracy obejmuję nawet specjalną przerwę (fin. kahvitauko), która wykorzystywana jest na tę przyjemność. Co ważne, wspomniana przerwa regulowana jest w porozumieniach zbiorowych.
W kraju Świętego Mikołaja popularna jest kawa słodzona cukrem z soku brzozowego ☕️
Ja kawy nie piję, ale mój narzeczony owszem. W Fazer Cafe skusiłam się na gorącą czekoladę, która była najlepszą pitną czekoladą jaką kiedykolwiek miałam okazję próbować. Do napojów otrzymaliśmy drobną słodkość w postaci cukierka🍬.

Zwiedzanie rozłożyliśmy sobie na dwa dni. Co prawda w planach mieliśmy także jednodniową podróż do stolicy Estonii, Tallinna, ale przez obecną sytuację na świecie zadecydowaliśmy o pozostaniu na miejscu. Mam nadzieję, że niedługo ODPRAWIĘ SIĘ przed wyjazdem do Estonii 🇪🇪

Nasz hotel mieścił się w bliskiej odległości od stacji metra Hakaniemi, gdzie kręcono teledysk do utworu Freestyler fińskiej grupy muzycznej Bomfunk MC’s. Ponad 20 lat historii 🎶 Mimo popularności w Europie, „Freestyler” nigdy nie uplasował się na 1 miejscu na listach muzycznych w Finlandii.

Ach! Prawie bym zapomniała. W oryginalnym tekście nie ma „łaka maka fą”, tak tylko informuję. Wiem, szok 😂

WELCOME TO THE MOOMIN WORLD!

Pogoda w niedziele nie była aż tak łaskawa jak w poprzednie dni. Z praktycznie ostatnich miejsc, które chcieliśmy zobaczyć został m.in. sklep z pamiątkami słynnych fińskich trolli – Muminków. Bohaterowie książek fińskiej pisarki Tove Jansson podbili serca ludzi na całym świecie. W Helsinkach można udać się po pamiątki do galerii handlowej Forum, gdzie mieści się „Moomin Shop”, lub znajdującego się naprzeciwko galerii, wolnostojącego sklepu przy Mannerheimintie.
W sklepie zaopatrzyliśmy się w kubek z Muminkami*, skarpetki i herbatę.
*kubek powstał we współpracy z fińskim producentem porcelany, Arabia Finland

Jeśli ktoś chciałby odwiedzić dolinę, w której żyją Muminki, musi się udać do Naantali. Świat Muminków ponownie otwarty będzie od 11.06.2022r. do 21.08.2022r. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

Po zakupach nastał czas na posiłek i na tę okoliczność wybraliśmy się do Hard Rock Cafe naprzeciwko Stockmann, słynnego domu towarowego w Helsinkach. Niedaleko Stoka (bo tak potocznie Finowie mówią na ten sklep) mieści się Parlament oraz konny pomnik marszałka Gustafa Mannerheima.
Jest to bardzo ważna postać dla Finów, bowiem późniejszy prezydent Finlandii doprowadził do wyzwolenia kraju spod rządów Rosji i scalił Finów podczas II Wojny Światowej. Przy okazji wizyty w Helsinkach można udać się także do muzeum jego imienia mieszczącego się przy Kalliolinnantie 14.

Postać Carla Gustafa Mannerheima odegrała także dużą rolę w historii Polski, a to za sprawą m.in. faktu, że marszałek dowodził 13. Włodzimierskim Pułkiem Ułanów w Mińsku Mazowieckim. Mannerheim przez wiele lat przebywał w naszym kraju, sympatyzował z polską arystokracją i mówił w naszym języku.

Ostatnim punktem naszej wycieczki była 8,5m rzeźba autorstwa Tommi Toija.
Pierwszy raz BAD BAD BOY został zaprezentowany w sierpniu 2014r. Ten mały zdziwiony chłopiec z rumieńcem na twarzy w jednoznacznej pozie stanowi dość kontrowersyjną atrakcje turystyczną. Czy warto było iść ponad 30 min w mrozie spod okolic Stockmann żeby go zobaczyć? Dla mnie tak, bo przy okazji pospacerowaliśmy wzdłuż portu 🙂

UPS.

Nie wiem jak, ale umknęło nam odwiedzenie Kościoła Temppeliaukio (fin. Temppeliaukion kirkko), który jest najpopularniejszą budowlą w Finlandii. Ten sakralny obiekt został zbudowany w 1969r. wewnątrz granitowych skał, a dookoła otaczają go bloki mieszkalne. Kościół zaprojektowali bracia Timo i Tuomo Suomalainen.
JAK MOGLIŚMY TO PRZEGAPIĆ? 🤦🏼‍♀️ No nic, następnym razem nie popełnimy takiej gafy.
Ze względu na pogodę nie zdecydowaliśmy się także udać do twierdzy Suomenlinna, ale nie szkodzi, mam kolejny pretekst by wybrać się ponownie do Finlandii 🇫🇮.

To już koniec naszej podróży. Dziękuję, że wytrwałaś/eś ☺️

Author